Zazwyczaj zasłony i rolety kojarzą się z całkiem odmiennym sposobem dekoracji okna. Są używane jako alternatywne rozwiązanie. Ciągle zmieniające się trendy pokazują jednak, że ich łączenie daje świetne efekty pod względem wizualnym i estetycznym. Aby zachować atrakcyjność takiej aranżacji, trzeba jednak kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Jak połączyć ze sobą zasłony i rolety? Kiedy warto zdecydować się na taki zestaw?

Dlaczego zasłony i rolety to dobre połączenie?

Może się wydawać, że zestawienie zasłony i rolety jest ciężkie, czy przytłaczające dla wnętrza. Jednak sukces takiego połączenia materiałów tkwi w harmonii pod względem gramatury, kolorów czy wzorów. Ponadto stosując jednocześnie zasłony i rolety stawiamy na praktyczność. Oba elementy pełnią bowiem odmienną, ale równie ważną funkcję. Rolety delikatnie ograniczają dostęp światła dziennego (jest to ważne szczególnie podczas bardzo słonecznych dni), a zasłony pomogą mocniej zaciemnić pomieszczenie (przydaje się np. w sypialni). Jeśli zdecydujemy się na delikatne tkaniny, rolety mogą z powodzeniem zastąpić firany, tworząc piękną dekorację okienną. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie zasłony i rolety w jednym wnętrzu, ale na innych oknach. Pierwsze z nich sprawdzą się szczególnie w przypadku dużych i często użytkowanych okien balkonowych. Rolety z kolei warto zastosować na mniejszej powierzchni. To dobra propozycja również do okien z parapetem.

Jak łączyć zasłony z roletami?

Zanim wykorzystamy różnorodność, jaką wprowadzają do wnętrza zasłony i rolety jednocześnie, trzeba się zastanowić, w którym pomieszczeniu da najlepsze efekty. Takie połączenie dobrze jest zastosować przede wszystkim we wnętrzach reprezentacyjnych typu salon i jadalnia oraz w sypialni, gdzie wielość materiałów sprzyja tworzeniu relaksującego wystroju. Kolejnym krokiem jest dopasowanie zasłony i rolety do stylu aranżacji. Wnętrze urządzone minimalistycznie powinno mieć tkaniny proste, w neutralnych kolorach typu beż czy szarość. Do pomieszczenia utrzymanego w klasycznym tonie odpowiednie będą delikatne dekory na zasłonie, której system montażu opiera się na szelkach lub na taśmie marszczącej. W obu stylach wykończenia doskonale prezentują się zasłony i rolety przymocowane na tej samej wysokości (montaż sufitowy lub montaż rolet do ściany na wysokości karnisza). Takie rozwiązanie sprawia, że cała oprawa jest pełna harmonii, jednocześnie spójna i elegancka. Ważne są również zasady dotyczące łączenia wykończenia kolorystycznego i gramatury. Aby całość nie przytłaczała, jedna z tkanin powinna być gładka, a druga wzorzysta. Podobnie jest w przypadku gramatury. Najlepiej łączyć grube zasłony z cienkimi roletami lub na odwrót. Częściej sprawdza się właśnie to połączenie, ponieważ rolety o małej gramaturze lepiej nawiązują do klasycznej firanki. Jeśli chodzi o kolory, najlepiej kierować się zasadą podobnej tonacji lub kontrastu. W aranżacjach wymagających lekkiej i delikatnej oprawy okiennej (np. w mniejszym wnętrzu) dobrze jest wykorzystać zasłony i rolety w odcieniach bieli, beżu lub szarości. Taki sam kolor obu materiałów sprawia, że powierzchnia oprawy okiennej zwiększa się, co pozwala dodatkowo optycznie powiększyć pomieszczenie. Atrakcyjnie wygląda połączenie pastelowych barw np. niebieskiej rolety i szarej zasłony. Można też zdecydować się na zestawienie koloru z tkaniną wzorzystą, ale w tym przypadku najlepiej, gdy wybarwienie materiału pojawi się również na motywie zdobniczym. Aby przełamać monotonię wnętrza, można też zastosować delikatny kontrast, czyli połączyć zasłony w kolorze granatu, szmaragdu czy ciemnego fioletu z roletą w stonowanym odcieniu beżu lub szarości. Za pomocą takiej wyrazistej oprawy okiennej można szybko i tanio odświeżyć każdy salon, jadalnię lub sypialnię.