Poduszki dla kobiet w ciąży – jaki kształt wybrać?

Kobiety w ciąży często skarżą się na ból pleców czy nóg. Czasami dolegliwości są tak silne, że powodują bezsenność. Z pomocą podąża przyszłym mamom poduszka ciążowa. Jaki model wybrać, aby nasze oczekiwania zostały spełnione?

Najbardziej rozpowszechnione modele

Najbardziej popularny model poduszek ciążowych swoim kształtem przypomina literę „C” oraz „U”. Pierwsza z nich ma zalety typu 7 i J. Poduszka nie tylko zapewnia wygodne podparcie dla rosnącego brzuszka, ale także wpiera górny i dolny odcinek kręgosłupa. Jej budowa wpływa na odciążenie stawów w biodrach oraz generuje prawidłową i bezpieczną postawę podczas snu. Doskonale sprawdzi się po porodzie jako pomoc w karmieniu, a także może pełnić funkcję kojca, ochraniacza do łóżeczka czy pomocnika w nauce siadania. Kolejnym równie często wybieranym modelem jest ten, który swoim kształtem przypomina literę „U”. Spośród wszystkich modeli zdecydowanie wyróżnia ją jej wielkość – jest ona największa spośród wszystkich poduszek. Niektórzy uznają tę cechę za zaletę, gdyż przyczynia się to do znacznego komfortu podczas snu, natomiast osoby posiadające niewielkie łóżko lub też nie mają przestrzeni do przechowywania jej, mogą uznać tę cechę za wadę. Poza wsparciem całej linii pleców otrzymamy możliwość bezpiecznego położenia się na plecach oraz w przypadku niezbyt zaawansowanej ciąży – na brzuchu.

Poduszka ciążowa w kształcie litery „I”

Model ten przypomina swoim kształtem prostokąt. Wykonany z elastycznego materiału, który umożliwia wyginanie i odpowiednie dopasowywanie do ciała. Jeden koniec należy włożyć pod głowę, a drugi – pomiędzy kolana. Dzięki temu można oprzeć brzuszek na środkowej części materiału, zapewniając stabilne oparcie całego ciała. Dzięki niej utrudniona jest zmiana pozycji, na którą trzeba zwracać w ciąży szczególną uwagę. Jedną z ważniejszych zalet jest jej rozmiar, gdyż zajmuje niewielka ilość miejsca.

A może zakupić model w kształcie „J”?

Inny model swoim wyglądem przypomina literę „J”. Jest to wałek, którego jeden koniec został wywinięty. Końce poduszki umieszczamy w taki sam sposób, jak w poprzednim przypadku pamiętając, aby zaokrąglona część znajdowała się między kolanami. Poza podtrzymywaniem brzuszka znacząco odciążymy dolną partię kręgosłupa. Ten typ sprawdza się nie tylko podczas ciąży, ale także po urodzeniu dziecka. Umożliwia ona przyjęcie prawidłowej pozycji do karmienia oraz odciąża ręce kobiety. Dobrym pomysłem jest potraktowanie zaokrąglonej części jako poduszki służącej do opierania dziecka znajdującego się na brzuszku lub posłużyć jako pomoc w pierwszych próbach siadania.

Różnice pomiędzy modelem typu „7” a „J”

Poduszka ciążowa w kształcie „7” swoim wyglądem przypomina poprzedni model. Różni je zastosowanie. Poprzedni model w głównej mierze odciążał dolną część kręgosłupa, natomiast siódemeczka wspiera górne odcinki, dlatego panie posiadające problemy w tym obszarze kręgosłupa powinny wybrać ten model. Dłuższy koniec ułożony między kolanami odciąża stawy biodrowe. Mając na uwadze wysoki komfort zapewniany przez te poduszki, warto rozważyć ich zakup w tym pięknym, ale jakże trudnym czasie.