Wiele osób marzy, aby długie zimowe wieczory spędzić bliżej natury, bez rezygnacji z przyjemnego ciepła, jakie towarzyszy pobytowi w domu. Ponadto wiele osób chciałoby po prostu powiększyć przestrzeń swojego mieszkania. Idealnym rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się w dwóch wyżej wymienionych przykładach, jest tak budowa przydomowej oranżerii, a więc ogród zimowy.

Ogród zimowy – od czego zacząć?

Na samym początku należy określić, jaką dokładnie funkcję będzie pełnić nowo projektowana zabudowa oraz to, w jakich porach roku będzie ona wykorzystywana. W związku z powyższym wyróżnia się dwa typy ogrodu zimowego: ciepły oraz zimny. Pierwszy z nich cechuje się tym, iż jest on ogrzewany i może być użytkowany przez mieszkańców przez cały rok, drugi natomiast przeznaczony jest dla uprawy roślin. To właśnie od tej decyzji uzależniony będzie koszt inwestycji, jak i jej konstrukcja.

Kolejnym krokiem po podjęciu decyzji odnośnie do funkcji, jaką ma spełniać ogród zimowy, jest wybór jego lokalizacji. Może okazać się, iż powyższe dwie kwestie będą miały ze sobą ścisły związek, jednak bardzo dobre będzie dołączenie oranżerii do pokoju dziennego ulokowanego od strony ogrodu. Tak piękny widok bywa bardzo relaksujący.

Idealna lokalizacja na ogród zimowy

Warto pamiętać jaki wpływ ma różna lokalizacja ogrodu zimowego na ilość promieni słonecznych, które dostają się do wnętrza oraz panującą w środku temperaturę. Ogród południowy cechuje się tym, iż jest on mocno nasłoneczniony o każdej porze roku. Można w nim hodować rośliny egzotyczne. Jednak ze względu na znaczną intensywność docierania promieni słonecznych, taki ogród zimowy może wymagać montażu szyb przeciwsłonecznych bądź innych elementów zacieniających, jak i dobrze zaprojektowanej wentylacji. Oranżeria wschodnia natomiast, mimo iż wykazuje mniejszą intensywność przedostawania się promieni słonecznych, także powinna mieć możliwość zacienienia oraz odpowiednią wentylację. Ogród zimowy ulokowany od strony zachodniej jest mocno nasłoneczniony w godzinach popołudniowych, natomiast od strony północnej cechuje się największym stopniem zacienienia – co jest najmniej korzystne dla roślin. Do wnętrza będzie dostawać się najmniej promieni słonecznych, a sztuczne oświetlenie może okazać się bardzo kosztowne.

Ogród zimowy – tych kwestii nie można pominąć

Po wybudowaniu ogrodu zimowego należy aranżować go zgodnie z pierwotnie przyjętą funkcją. Na posadzce można ułożyć niekłopotliwe w utrzymaniu płytki gresowe. Intensywne promieniowanie słoneczne będzie dobrze tolerowane przez technorattanowe meble. Należy także pomyśleć o tym, aby w pobliżu znalazły się ciepłe koce, którymi można będzie okryć się w zimne wieczory. Jeśli nasz ogród będzie pełnić funkcję powiększonego salonu, podłogę można wykonać z efektywnej kamiennej, marmurowej, trawertynowej bądź granitowej posadzki. Wybór stylistyki jest zależny od naszych indywidualnych preferencji. Doskonałym pomysłem aranżacyjnym jest zagospodarowanie przestrzeni na jadalnie, która w mgnieniu oka stanie się nowym sercem domu. Duży drewniany stół oraz wygodne krzesła pozwolą na wspólne biesiadowanie pod gołym niebem. Wieczorem, nastój wzbogacą industrialne oprawy oświetleniowe w stylu fabrycznym lub romantyczne latarenki.

W przypadku gdy ogród zimowy będzie przeznaczony jedynie dla roślin, oranżeria powinna zostać dostosowana do hodowanych gatunków. Każde z nich, do odpowiedniego wzrostu potrzebuje innej wilgotności czy temperatury. Powszechnie stosowanym stylem kompozycyjnym jest styl śródziemnomorski cechujący się różnego rodzaju palmami i drzewkami cytrusowymi. Dla egzotycznych roślin, takich jak np. orchidee, konieczne jest zapewnienie odpowiednio wysokiej wilgotności.

Zwolennicy minimalistycznych rozwiązań powinni rozważyć, aby ich ogród zimowy posiadał drewnianą konstrukcję wypełnioną starymi drewnianymi oknami.