W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób emigruje za granicę w celach zarobkowych. Wiąże się to z licznymi obowiązkami wobec urzędów, w tym urzędu skarbowego, których trzeba dopełnić. Rozliczenie podatku z zagranicy jest możliwe, także mieszkając w Polsce, ale trzeba znać pewne procedury.

Rozliczenie podatku z zagranicy – czy można to zrobić mieszkają na terenie RP?

Według szacunków różnych urzędów nawet kilka milionów Polaków podejmuje się pracy zarobkowej w innych krajach, jednocześnie będąc obywatelami RP. Wiąże to się ze zmianą niektórych procedur, którym podlega się podczas rozliczania podatków. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że mieszkając i pracując przez pewien czas w danym roku podatkowym, należy to uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym. To, w jaki sposób podlega się opodatkowaniu, zależy od zapłaconych wcześniej podatków za granicą oraz tego, na podstawie jakich umów było się zatrudnionym.

Zameldowanie, a podatki – co zmienia w procedurach mieszkanie za granicą?

Wyjeżdżając z Polski i podejmując legalną pracę za granicą, przestaje się być całościowo opodatkowanym na terenie RP. Jest to spowodowane faktem, że część podatków płaci się już na terenie danego kraju, w którym się mieszka. Oznacza to, że posiada się tak zwany niepełny obowiązek podatkowy. Mieszkając na terenie danego kraju na stałe i robiąc to z zachowaniem wszystkich procedur, podlega się obowiązkom formalnym wobec lokalnych urzędów, a jednocześnie można być zameldowanym na terenie Polski. Pełny obowiązek podatkowy może jednak pojawić się wtedy, gdy wraca się do kraju. Chcąc uniknąć konieczności zapłaty bardzo wysokich danin na rzecz państwa, należy dopilnować wszystkich procedur związanych z opłacaniem lokalnych podatków na rzecz urzędu skarbowego w danym kraju.

Podatkowe kwestie formalne, a kraj zamieszkania

W kwestiach formalnych bardzo wiele zależy od kraju zamieszkania. Praktyka pokazuje, że poziom skomplikowania prawa podatkowego jest bardzo zróżnicowany w zależności od kraju, w którym się mieszka. Kraje, takie jak Wielka Brytania lub inne kraje na Wyspach słyną z tego, że nie trzeba tam zanadto obcować z urzędami, a jednocześnie można się szybko i sprawnie rozliczać. Jest to w dużej mierze prawda, gdyż poziom obsługi w tamtejszych urzędach stoi na wysokim poziomie, jednak należy pamiętać, że prawo, a zwłaszcza prawo podatkowe jest tam dość skomplikowane i bardzo restrykcyjne, przez co warto zatrudnić na miejscu specjalistę od rachunkowości, który pomoże w corocznym rozliczaniu się z tamtejszą skarbówką.

W innych krajach europejskich, które są najcięższym kierunkiem emigracyjnym wśród Polaków, procedury mogą być nieco bardziej skomplikowane i rozliczeniu się trzeba poświęcić więcej uwagi. Będzie wiązało się to z koniecznością zgromadzenia większej ilości dokumentów, aby zrobić rozliczenie podatku z zagranicy, będąc już na terenie Polski.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku?

Pracując za granicą, przede wszystkim trzeba pamiętać, że płaci tam się bardzo różne podatki od zatrudnienia. Często są one nieco inne niż w Polsce, a jednocześnie jest tam inna struktura proporcji poszczególnych rodzajów danin, takich jak tamtejsze zakłady ubezpieczeń społecznych, danin na służbę zdrowia oraz podatków dochodowych. Każdy z tych rodzajów danin podlega określonym procedurom i wracając do Polski, należy mieć udokumentowane rozliczanie się z każdego z nich. Część z takich dokumentów zobowiązany jest wystawić pracodawca. Można się o to ubiegać nawet zdalnie, mieszkając już w Polsce, ale warto zadbać o to przed powrotem, aby nie mieć problemu z udokumentowaniem swoich dochodów za granicą oraz uregulowaniem wszystkich należności wobec tamtejszych urzędów. Brak posiadania niektórych dokumentów może oznaczać zwiększenie podstawy opodatkowania w Polsce, co niechybnie zwiąże się z koniecznością zapłacenia wyższego podatku.