Przypomnijmy sobie dzień w który wracamy z pracy wciąż pełni energii i sił. Takich dni było pewnie stosunkowo mało, w porównaniu z ciężkimi i męczącymi w pracy dniami. A pensja którą dostajemy za te wyczerpujące godziny, ledwo nam starcza do pierwszego. W takiej sytuacji niestety jest ponad połowa Polaków.

Oczywiście też przyczyną jest mały zarobek w Polsce, jednak większym problemem jest to, że nie wiemy jak sobie radzić z już zarobionymi pieniędzmi. Finanse często są u nas tematem tabu. Na zachodzie rozmawianie o własnych dochodach jest uznawane za codzienny temat do rozmów. Już od najmłodszych lat, na zachodzie uczy się dzieci przede wszystkim sposobu komunikacji.

Przykładowo Niemcy traktują pieniądze jak coś ważnego, czym trzeba zarządzać od momentu, gdy dostaniemy nasze pierwsze w życiu kieszonkowe.

Podstawowym problemem, są przeciekające nam przez palce pieniądze znaczące o tym, że nie potrafimy ich kontrolować. Rozwiązaniem jest prowadzenie budżetu. Dzięki niemu łatwiej nam zrozumieć, na co idzie większość naszej pensji. Prowadzenie takiego budżetu pomoże nam bardziej optymalizować wydatki. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie szybko wyeliminować złe nawyki.

Przypomnijmy sobie moment rozmowy z naszym szefem o podwyżkę, w życiu liczy się nie to, jak rzeczywiście wygląda nasza pozycja ale to, czy potrafimy ją w dobry sposób przedstawić. Dlatego tak bardzo istotna jest umiejętność stawiania na swoim i negocjowania. Możemy ćwiczyć umiejętności negocjacji, poprzez negocjowanie dosłownie wszystkiego. Kupując kawę w kawiarni poprośmy o dodatkowy rabat.

Często, gdy pod koniec miesiąca brakuje nam pieniędzy mamy wrażenie, że wciąż za mało zarabiamy. Dlatego tak istotne jest zarządzanie swoimi pieniędzmi i stworzenie własnego systemu, którego cały czas będziemy się trzymać.