Wstydliwy problem z hemoroidami dotyczy znacznej części społeczeństwa. Nie musi to stać się poważnym kłopotem, gdyż są skuteczne metody na to, jak zminimalizować ryzyko ich powstawania. Najlepiej zacząć od diety, a następnie wdrożyć naturalne metody, jak czopki z propolisem, czy leczenie ziołami.

Hemoroidy dotyczą tak wielu osób, że są dzisiaj określane jedną z chorób cywilizacyjnych. Niestety wiąże się ona w większości z licznymi zaniechaniami, które wynikają z niezdrowego trybu życia. W dużej mierze odpowiada za to nieprawidłowa dieta w połączeniu z mało aktywnym trybem życia. Takie połączenie niestety jest bardzo sprzyjające powstawaniu hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Po wdrożeniu lepszej diety, a także naturalnych sposobów leczniczych, takich jak czopki z propolisu można jednak zniwelować problem bez konieczności poddawania się operacjom.

Kiedy operacje na hemoroidy są niezbędne?

Niektóre stadia chorób guzków krwawniczych są na tyle zaawansowane, że niezbędna okazuje się operacja. To, czy jest ona konieczna zawsze, powinno być określone na podstawie indywidualnej diagnozy. Zazwyczaj jest ona stawiana na podstawie intensywności dolegliwości bólowych oraz tego, jaka jest etymologia powstania choroby. Niektóre przyczyny warunkują to, że operacja okazuje się kluczowa dla skutecznego pozbycia się hemoroidów, lecz nawet wtedy jako kuracje uzupełniające należy stosować naturalne metody oraz wdrożyć odpowiednią prewencję, gdyż tylko ona zapewni stuprocentowy sukces na dłuższą metę.

Jak dieta wpływa na powstawanie hemoroidów?

Kiepska dieta jest najbardziej powszechną przyczyną powstawania hemoroidów. Wynika to z naturalnej budowy układu trawienia. Same hemoroidy są jego naturalną strukturą, z którą problem pojawia się dopiero wtedy, gdy dochodzi do zaburzeń trawienia. Stany zapalne i bolesność hemoroidów spowodowana złą dietą pojawia się wtedy, gdy błona śluzowa musi się bardzo intensywnie rozciągać, ponad jej naturalne możliwości. Wtedy krew traci możliwość normalnego krążenia, co z kolei powoduje hemoroidy. Kluczem do zniwelowania tego problemu jest zadbanie o perystaltykę jelit na odpowiednim poziomie. Ta z kolei wynika bezpośrednio z tego, co się je oraz jak dużo błonnika znajduje się w diecie.

Jak się odżywiać chcąc wyleczyć hemoroidy?

Chcąc zminimalizować problemy z hemoroidami, należy bazować na jak najmniej przetworzonych produktach spożywczych. Mogą to być kasze, ryż, produkty strączkowe, płatki owsiane oraz inne produkty tego typu. Należy też zadbać o jak największa ilość warzyw. Nie bez znaczenia jest też picie sporych ilości wody. Powinno to być przynajmniej dwa, trzy litry dziennie. W przeciwnym razie układ trawienia może nie działać prawidłowo. Do odpowiedniej diety warto dołączyć nieco aktywności fizycznej, która pozwala na poprawienie trawienia oraz wymusza lepsze krążenie minimalizujące ryzyko powstawania hemoroidów.

Wzmocnienie układu krążenia

Ponadto warto też wdrożyć procedury, które wzmocnią cały układ krążenia. Dotyczy to głównie elastyczności naczyń krwionośnych, które odpowiadają za prawidłowe krążenie krwi. Można w tym celu wdrożyć suplementację witaminą C, która świetnie wpływa na elastyczność tkanek. Przydatne jest też suplementować argininy lub cytruliny, które zdecydowanie poprawiają krążenie. Można wdrożyć suplementację preparatami specjalistycznymi, a także odpowiednio dopasować dietę.

Czopki z propolisem na hemoroidy

Jeśli już doszło do powstania kłopotów, trzeba zadbać o wdrożenie naturalnych metod leczenia, takich jak czopki z propolisem, okłady z lodu, czy kąpiele ziołowe. Są to mało inwazyjne metody, które jednak w dłuższej perspektywie pozwolą uniknąć operacji. Chcąc osiągnąć optymalne rezultaty, należy wdrażać wszystkie z powyższych metod i konsekwentnie je kontynuować, aż problemy zostaną zniwelowane, jednocześnie ciągle dbając o prawidłową dietę. Bez tego leczenie może nie przynieść oczekiwanego skutku i niezbędne okaże się leczenie farmakologiczne lub operacyjne.