Wybór najlepszego ręcznika łazienkowego nie należy do prostych. Często zdarza się, iż zachęcająco niska cena sprawia, iż dokonujemy zakupu w markecie ręcznika, który po wieczornej kąpieli nie spełnia naszych oczekiwań. Ręczniki niskiej klasy na pierwszy rzut oka wydają się okazyjne, jednakże już przy pierwszym zastosowaniu może okazać się, iż nie są one wygodne w użytku, zostawiają skrawki materiału na skórze lub nie wycierają. Czasem warto zainwestować w ręcznik nieco więcej pieniędzy, aby później cieszyć się jakościowym produktem przez długi czas.

Konstrukcja idealnego ręcznika łazienkowego

Chłonność danego ręcznika łazienkowego jest w znacznym stopniu uzależniona od tego, w jaki sposób został wykonany. Dobrze chłonne ręczniki zawierają tzw. bazę o znacznie grubszej nici oraz płaszczyznę powierzchniową, w której skład wchodzą gęsto wszyte, cieniutkie pętelki. Dobrej jakości ręcznik pochłania wodę dzięki gęsto utkanej płaszczyźnie powierzchniowej, która w trakcie wycierania się jako pierwsza pochłania wilgoć, a następnie bez problemu odparowuje ją. Należy pamiętać o tym, że ręcznik cechujący się dobrą jakościowo konstrukcją może być zaliczany do jednej z dwóch kategorii – ręczników puszystych lub ręczników mięsistych. Podczas zakupu ręcznika łazienkowego warto zwrócić uwagę na jego rodzaj, poprzez dotyk i dokładne obejrzenie go. Ręczniki puszyste cechują się miękkością i lekkością. Ten rodzaj ręcznika ma o wiele dłuższe i nieskręcone pętelki, nadające tkaninie właściwości puszystości. Ręczniki mięsiste to takie, które mają mocny skręt krótkich pętelek i są ciężkie. Wszytko to, powoduje, że tkanina wydaje się nieco szorstka. Mimo różnic w wykonaniu oba wyżej wymienione rodzaje świetnie wchłaniają wilgoć, dlatego wybór konstrukcji jest często osobisty.

Rodzaj materiału jest również istotny

Bardzo często zdarza się, iż cena nie jest odzwierciedleniem jakości produktu. Przed zdecydowaniem się na zakup danego modelu ręcznika, warto zastanowić się nad jego składem. Bardzo jakościowymi ręcznikami są te, które są wykonane z niesyntetycznych, naturalnych materiałów. Do najbardziej chłonnych, a zarazem najlepszych należą te, wykonane w 100% z bawełny klasycznej, jednakże istnieje również kilka innych materiałów, dorównujących jakością bawełnie. Ręczniki wykonane z bawełny egipskiej doskonale zbierają wodę, są miękkie, niesamowicie sprężyste i wytrzymałe. Co więcej, ich miękkość zwiększa się po każdym praniu. Innym rodzajem są ręczniki bambusowe, które poza wełną zawierają domieszkę włókna bambusowego cechującego się właściwościami wysoko bakteriobójczymi.

Ręcznik łazienkowy – chłonność i gramatura

Kolejnym niezwykle ważnym parametrem, jakim należy kierować się przy zakupie ręcznika, jest jego chłonność – która cechuje się wysokim uzależnieniem od gramatury produktu. Ciężar ma w tym przypadku ogromne znaczenie, ponieważ wraz z jego zwiększeniem się, wzrasta absorpcja wilgoci. Najwyższej klasy ręczniki, które najczęściej stosowane są w hotelach, osiągają gramaturę nawet 900g/m2. Jednak dobrą chłonnością cechują się już ręczniki łazienkowe o gramaturze 400-500g/m2. Warto pamiętać o tym, iż nowsze ręczniki o wiele gorzej wchłaniają wilgoć niż te, które były już kilkakrotnie prane. Przyczyną takiego stanu rzeczy są specjalne zabezpieczenia na powierzchniowej warstwie ręcznika, które są nakładane przez producentów i nie powinny mieć kontaktu ze skórą. Po zakupie każdego ręcznika konieczne jest jego wypranie. Może się okazać, iż właściwości chłonne nowego ręcznika pokażą się dopiero po kilku praniach.

Estetyka wykonania

Estetyka wykonania ręcznika łazienkowego jest obecnie bardzo osobistą kwestią. Poza właściwościami decydującymi o jakości ręcznik powinien pasować do naszego gustu i wnętrza. Pomimo osobistej wartości względów estetycznych ręczniaka łazienkowego warto pamiętać również o tym, iż nie powinny one przekładać się nad pozostałe parametry, ponieważ bardzo ładnie wykonany ręcznik może wcale nie pochłaniać wilgoci.