Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pościeli. Produkowane są one z najróżniejszych materiałów. Najczęściej wykorzystywanymi są: dzianina bawełniana, flanela, satyna, jedwab, polibawełna (mieszanka bawełny z poliestrem) oraz poliester. Często okazuje się jednak, iż zakupiona pościel nie spełnia naszych oczekiwań – nie daje wystarczającej ilości ciepła bądź poszewka nie przepuszcza powietrza, co sprawia, iż osoba korzystająca z niej, więcej się poci.

Tkanina, a dzianina bawełniana

Dobór właściwej pościeli ma duże znaczenie, ponieważ to od niej zależy higiena i komfort snu. Pościel dostępna na rynku w znacznej części wykonana jest z tkaniny bawełnianej, a więc materiału, który jest bardzo dobrze wszystkim znany. Tkanina bawełniana z reguły cechuje się tym, iż jest sztywna, nieelastyczna, trudno się prasuje i potrafi być szorstka. Taka pościel idealnie nadaje się do zastosowań w hotelach.

Wielkim odkryciem ostatnich miesięcy stała się pościel wyprodukowana z materiału, jakim jest dzianina bawełniana. Główną różnicą pomiędzy tkaniną a dzianiną bawełnianą jest to, iż oba te materiały bazują na zupełnie innych sposobach splatania nitek. Tkanina jest wykonana z dwóch nici (wątku i osnowy), które przeplatane są pomiędzy sobą poziomo i pionowo. Dzianina bawełniana wykonana jest z przędzy tworzącej oczka – dokładnie takie jak dzierganie na drutach.

W przypadku gdy do chwili obecnej hasło „dzianina bawełniana” było czymś zupełnie nieznanym, chcąc sprawdzić, czym jest, wystarczy podejść do szafy i wyciągnąć swój ulubiony T-shirt – to jest dokładnie ten sam materiał. Dzianina jest czymś więcej niż tkanina w odniesieniu do zastosowania na domowej pościeli.

Jaka kolorystykę ma pościel dzianinowa?

Dzianina bawełniana zyskała sławę 7 lat temu, kiedy projektowana była kolekcja z naturalnych materiałów. Wielu polskich producentów produkuje ten materiał o wysokiej jakości, więc nie ma potrzeby szukać go na rynkach wschodnich. Po latach przemyśleń stworzono pościel wykonaną z dzianiny w najróżniejszych kolorach. Najmodniejszymi kolorami ubiegłego sezonu były oczywiście szarości. Pościel z dzianiny bawełnianej w kolorze szarego melanżu idealnie pasuje do wnętrz industrialnych, o surowym wyglądzie. Doskonale będzie komponowała się z drewnianymi wykończeniami, surowym betonem czy elementami stalowymi.

Obok czarnej pościeli stanowi nieodłączny element męskiej sypialni. Kobiety również mogą pozwolić sobie na szarą pościel – wystarczy połączyć ją z pastelowymi elementami dekoracyjnymi, bielą i zielenią, kwiatami. Wprowadzi to estetykę i spokój do sypialni. Nigdy nie będzie niewyrazista – ma swój charakter. Osoby, które preferują kolorowe wnętrza szarość pościeli, będzie idealnym tłem w sypialni. Wystarczy dodać kilka granatowych, czerwonych czy turkusowych dodatków, a sypialnia stanie się bardziej energetyczna.

Czarna pościel stała się ewenementem na rynku – must have loftowych sypialni. Czarny kolor to zmysłowość i tajemnica. Pościel tą można łączyć ze wszystkimi stylami i dodatkami. Może być tłem oraz elementem głównym w sypialni. Nie należy zapomnieć jednak, iż pościeli używają wszyscy. Jest ona rekomendowana również dla zbuntowanych nastolatków, którzy chcą mieć pokój w obojętnie jakim kolorze – byle nie czarnym.

Klasyką klasyki jest oczywiście biel. Pościel wykonana w tym kolorze to elegancja, czystość i minimalizm. Pasuje dokładnie do każdego wnętrza. W sypialniach, w których króluje biel, nie będzie ona z niczym kontrastować, natomiast we wnętrzu o charakterze prowansalskim będzie stanowić doskonałą parę z błękitami, kwiatami czy starym drewnem. Minimalistyczne i nowoczesne wnętrza wprost proszą się o białe tekstylia. Skandynawskie sypialnie także są bogate w białe pościele.

Oliwkowa zieleń daje nam wyciszenie i spokój. Stonowany kolor wtopi się w sypialnię bogatą w najróżniejsze rośliny. Zieleń uspokaja i wycisza. Jest to jeden z kolorów ziemi. Idealnie pasuje do pastelowego różu, oberżyny, czy kolorów czerwonego wina. Sprawdza się również we wnętrzach orientalnych.