Ostatnie miesiące to wzrastająca obecność na rynku kosmetyków o intensywnie czarnej barwie. To produkty deklarujące w składzie obecność węgla aktywowanego. Czym spowodowana jest popularność tych specyfików? Jak działają, na które i dlaczego warto zwrócić uwagę?

Węgiel aktywowany

Jest to surowiec używany w medycynie już ponad dwieście lat. Każdy kojarzy czarne tabletki, które barwią wszystko, z czym przyjdzie im się zetknąć. Popularny „węgiel” to pierwsza pomoc w zatruciach pokarmowych, jest obecny w każdej domowej apteczce. To nic innego jak węgiel pozyskiwany w procesie spalania drzewa i poddany działaniu pary wodnej lub kwasów, czyli aktywacji. Wskutek tego zabiegu w każdej cząsteczce węgla powstają pory, dzięki którym nabiera unikalnych właściwości absorpcyjnych. To właśnie dzięki możliwości absorbowania patogenów jest pomocny przy zatruciach, bakteriami, toksynami, truciznami czy przy przedawkowaniu leków. Nie wolno zapominać, że węgiel nie rozpoznaje złych i dobrych substancji, wiąże, wchłania i usuwa wszystko bez wyjątku, również substancje pokarmowe, przyjmowane zgodnie z zaleceniem lekarstwa.

Czarne kosmetyki

Mechanizm działania węgla aktywowanego nie zmienia się, jeśli zastosujemy go zewnętrznie. Zdolność absorpcji jest równoznaczna z usunięciem zanieczyszczeń i bakterii z powierzchni skóry czy zębów. Najpopularniejsze kosmetyki z węglem aktywowanym to:

Mydła i płyny do mycia twarzy: odtykają pory, likwidują nadmiar łoju, co pozwala na lepsze dotlenienie powierzchni skóry. Cera staje się świeższa i mniej błyszcząca.

Szampony: idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów i z łupieżem. Węgiel aktywowany normalizuje pracę gruczołów łojowych skóry głowy oraz pomaga pozbyć się pozostałości po środkach stylizacji włosów.

Mydła do rąk: odkażą świetnie powierzchnie rąk, będą miały silne działanie antybakteryjne, usuną zanieczyszczenia.

Maseczki na twarz: węgiel sprawi, że wyrówna się koloryt skóry, która zostanie dogłębnie oczyszczona. Stany zapalne zostaną złagodzone, będzie dotleniona i odświeżona.

Peelingi do twarzy i ciała: głębokie złuszczenie naskórka w połączeniu z właściwościami absorpcyjnymi węgla skutkuje doskonałym oczyszczeniem. Właściwości ściągające węgla zapobiegną ponownemu zatykaniu się porów.

Pasty do zębów: czarne drobinki delikatnie polerują szkliwo, nie uszkadzając go. Zęby staną się wyraźnie bielsze. Ponad to pasty węglowe likwidują bakterie chorobotwórcze obecne w ustach, co sprzyja leczeniu zapaleń dziąseł, pleśniawek czy grzybicy. Węgiel wiąże też substancje lotne, również te odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.

Kosmetyki z węglem aktywowanym przebojem zdobywają rynek, ponieważ są niezwykle skuteczne, niedrogie i naturalne. Trudno znaleźć te trzy cechy w jednym produkcie, zwróćmy więc baczną uwagę na półkę z czarnymi kosmetykami. Naprawdę warto.