Nie ma co ukrywać, dla większości z nas zakup nieruchomości to najważniejsza i najkosztowniejsza życiowa decyzja. Biorąc pod uwagę ceny lokali, prawdopodobnie już nigdy w naszym życiu nie wykonamy tak poważnej transakcji finansowej. Co więcej, raczej nie jesteśmy w stanie zrealizować zakupy z własnych pieniędzy i po prostu musimy je pożyczyć. Kiedy warto się zdecydować na zakup własnego mieszkania?

Chłodna kalkulacja

Przede wszystkim, przemyśl sprawę na trzeźwo i nie kieruj się emocjami. Zakup mieszkania, bo tak w pewnym wieku wypada, czy bo już na to pora lub po prostu dlatego, że jest śliczne to naprawdę niedobre powody. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy mieszkanie jest ci potrzebne?, Czy jesteś gotów do zamieszkania na swoim? A przede wszystkim Czy cię na to stać? To wcale nie jest takie jednoznaczne. Mieszkanie kupujemy zwykle na kredyt, więc większość z nas nie odpowiada na pytanie, czy stać nas na mieszkanie a tylko, czy stać nas na spłatę raty kredytu. Warto jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny, bo zazwyczaj o takiej pożyczce mowa to zobowiązanie wieloletnie, a to, że dziś nasza sytuacja jest dobra, nie znaczy, że identyczna będzie w przyszłości. Warto na nią potrzeć z optymizmem, ale i ostrożnością. Podobnie, niskie w tej chwili oprocentowanie rat kredytu, ze względu na niskie stopy procentowe, wcale nie musi się utrzymać w perspektywie dekady.

5 czynników, które muszą się zbiec w czasie

O zakupie mieszkania powinniśmy wiec myśleć, gdy w czasie zbiegnie się 5 różnych czynników. Przede wszystkim nasza sytuacja finansowa musi być stabilna i powinniśmy mieć środki przynajmniej na wkład własny oraz opłaty notarialne, prowizje bankowe i obowiązkowe ubezpieczenia. Warto pomyśleć o własnym lokum, gdy zmienia się nasza sytuacja życiowa. Partner to nie tylko uczucia, ale też drugi dochód, będący dodatkowym zabezpieczeniem. Kolejna sprawa to w miarę stabilna praca, najlepiej taka, która znakomicie rokuje na przyszłość i wiemy, że otwiera przed nami korzystną perspektywę finansową. To, co najważniejsze, to znalezienie idealnej nieruchomości. To klucz do sukcesu. Lokal, który spełnia wszelkie nasze kryteria, jest w mieście, w którym chcemy osiąść na stałe i najlepiej jest tak zwaną okazją na rynku nieruchomości. A te wcale nie trafiają się często…