Rynek odzieżowy tonie w tworzywach sztucznych. Poliestrowe, poliamidowe i nylonowe ubrania królują na półkach prawie każdego sklepu i wciąż jest na nie popyt. Niestety, coraz rzadziej można spotkać na odzieży metkę „made in Poland”, co sprawia, że ubieramy się w plastik.

Czym jest gramatura i jak się ją oblicza?

Gramatura to nic innego, jak gęstość materiału, czyli mówiąc potocznie, jego grubość. Odnosząc się natomiast do bardziej fachowego języka, gramatura wyrażona jest zawsze w gramach jednego metra kwadratowego danego materiału. Można się spotkać z dwoma znaczeniami jednostki gramatury. Pierwsza to g/m² gram na metr kwadratowy, a druga gsm (gram per sqaue meter). No dobrze, jeśli wiemy już, czym jest i jak się oblicza gramaturę, to jak ta wiedza może być przez nas spożytkowana? Czy w ogóle jest to tak bardzo ważne? Okazuje się, że tak, bo niektórzy trwają w mylnym przekonaniu, że gramatura określa jakość materiału. Nie jest to oczywiście prawda. To tylko i wyłącznie jednostka określająca masę tkaniny, o czym należy zawsze pamiętać.

Nie zawsze jednak łatwo jest określić ciężar materiału. Dzieje się tak wtedy, gdy mamy do czynienia z tkaniną połączoną z kilku materiałów, lub gdy ma nieregularne kształty. Jeśli ktoś chce policzyć samodzielnie gramaturę jakiegoś materiału, może to zrobić używając prostokątnego kawałka tkaniny. Przykładowo jeśli próbka ma wielkość 20X30 m, wtedy zapisujemy te liczby w taki oto sposób: 0,2 m x 0,3 m. Następnie należy zważyć próbkę i podzielić przez otrzymany wynik z mnożenia. Czy takie liczenie ma sens? Raczej nikt nie wykonuje na co dzień takich obliczeń. Jedynie krawcowe, a szczególnie producenci odzieży muszą ważyć materiał, co jest niezbędne w ich pracy.

Jaki wpływ ma gramatura na komfort noszenia ubrań i użytkowanie środków higienicznych, np. ręczników?

Gramatura nie zawsze musi być wysoka. Producenci dopierają ją, dopasowując odpowiednio do konkretnego typu odzieży i sezonu. Inną gęstość będą mieć materiały ubrań letnich, a inną zimowych. To samo tyczy się np. ręczników. Te, które zabieramy na plażę, powinny być grubsze, bo wtedy taki materiał izoluje ciało od warunków zewnętrznych i jest cieplejszy. Oczywiście nie można też przesadzać z grubociąg ręczników kąpielowych, bo wtedy zazwyczaj gorzej schną. Trzeba zwracać również uwagę w takich przypadkach na jakość materiału i jego chłonność. Te trzy elementy powinny być ze sobą ściśle powiązane. Jeśli wybierzemy materiał z niszą gramaturą, wtedy możemy liczyć na jego większą miękkość i lepiej będzie układał się na ciele. Jest to ważne w przypadku takich ubrań jak np. sukienek, bluzek czy sweterków. Najwyższą gramaturę powinna mieć na pewno odzież zimowa, taka jak płaszcze czy kurtki.

Skład materiału to również bardzo istotny czynnik, na który należy zwracać szczególną uwagę!

Jeśli wzbierzmy koszulkę, której materiał ma wyższa gramaturę, to możemy jedynie odczuć dyskomfort termiczny. Materiał może też gorzej układać się na ciele. Zdecydowanie ważniejszym wyborem jest rodzaj materiału i jego skład. Jeśli założymy na siebie, szczególnie latem, sztuczne, nieoddychające tkaniny, wtedy na pewno skóra będzie się pocić. Może też dojść do jej podrażnienia, czy nawet reakcji alergicznej. Dlatego tak ważne jest to, aby kupować ubrania tylko najlepszej jakości, najlepiej z polską metką. Dobre, sprawdzone materiały i doskonały wykonanie w najmniejszym szczególe może oferować tylko uznane na rynku producent dzianin Łódź jest jednym z miast które może poszczycić się produkcją bardzo dobrej jakościowo odzieży. Warto zaglądać do takich sklepów i kupować ubrania od zaufanych sprzedawców.

Materiały, które warto wziąć pod uwagę, kupując odzież dla siebie i rodziny

Chyba najpopularniejszym i najczęściej kupowanym materiałem jest bawełna. Najlepiej, aby pochodziła z upraw ekologicznych, wtedy jej właściwości są jeszcze lepsze. Charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością powietrza i wysoką higroskopijnością. Oprócz tego nie elektryzuje się i jest odporna na rozciąganie. Oczywiście są różne rodzaje bawełny – egipska, czesana czy typu oxford, mające dodatkowe właściwości, o których warto poczytać.

Kolejnym materiałem naturalnym jest len. Idealny na lato, ponieważ noszenie koszulek czy bluzek lnianych zapewnia świetną oddychalność skórze i daje uczucie chłodu. Tak samo, jak bawełna odporny na rozciąganie i elektryzowanie się jest len, a do tego ma właściwości antybakteryjne. Miły w dotyku, elegancki, z jedyną wadą – strasznie się gniecie. Dla wielu osób nie stanowi to jednak większego problemu.

Oprócz tych sztandarowych materiałów na rynku często kupowane są inne naturalne tkaniny, np. wełna, wiskoza czy jedwab. Każdy z nich ma inne właściwości i nadaje się do konkretnego typu ubrań.

Każda garderoba powinna zawierać większą część ubrań uszytych z tkanin naturalnych. Ubrania poliestrowe czy poliamidowe nie będą dawać komfortu noszenia, ale przydadzą się np. w sporcie, ponieważ nie chłoną wody. Lekkie, niechłonące potu i szybko schnące tkaniny sztuczne będą idealnym rozwiązaniem na siłownię czy jogging. W innych przypadkach lepiej postawić na odzież naturalną lub uszytą z tworzyw sztucznych, czyli z materiałów wytworzonych w laboratoriach, ale na bazie środków roślinnych. Jest to np. wiskoza czy bardzo wygodny i przewiewny model.