Zamiłowanie Polaków do wnętrz w stylu skandynawskim jest obecne od dłuższego czasu i z pewnością szybko się to nie zmieni. W Europie Środkowej i Północnej w ciągu roku jest bardzo mało słonecznych dni, a styl skandynawski to biel, drewno i prostota, dzięki którym wnętrza są jasne i pełne światła.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Biel, jasne kolory, prostota i natura są najważniejszymi cechami stylu skandynawskiego. Najlepszym przykładem stylu skandynawskiego są wnętrza o białych, chłodnych ścianach, drewnianej podłodze, prostych i minimalistycznych meblach. Kluczowym meblem jest duży stół, który znajduje się w centralnym punkcie mieszkania, a bardzo często salon połączony jest z aneksem kuchennym. Charakterystyczny jest również kominek lub piec kaflowy w salonie oraz lampy dające ciepłe światło. Styl skandynawski można uzyskać, wprowadzając do wnętrza prawdziwe drewno- może to być podłoga, ściany, sufit lub drewniane meble. Ważne, aby drewniane elementy wyglądały jak najbardziej naturalnie, ponieważ dzięki temu można najbardziej zbliżyć się do stylu skandynawskiego. Warto wiedzieć, że styl skandynawski wciąż ewoluuje i aktualnie mamy kilka odmian tego stylu, są to: scandi chic, new nordic, dark nordic, styl skandynawski w wersji folk, styl gustawiański. Można zatem stwierdzić, że styl skandynawski daje bardzo duże możliwości urządzania wnętrz.

Od czego zacząć urządzanie mieszkania?

Z pewnością pierwszym krokiem będzie przemalowanie ścian i sufitów na biało i wymiana podłogi na drewnianą lub drewnopodobną. Następnie warto zdecydować się na zmianę mebli na proste, lecz porządne, najlepiej zaprojektowane i wykonane przez skandynawskich producentów. Tylko wtedy mamy pewność, że przetrwają wiele lat, w porównaniu do mebli z popularnych sieciówek. Rzecz jasna nie każdego stać na takie meble, na szczęście można zamówić tańsze meble, które także będą pasowały do stylu skandynawskiego. Najważniejsze, aby meble były proste, funkcjonalne i nie zajmowały dużo przestrzeni. Zarówno salon, jak i kuchnia powinny mieć jednolite kolory- biel i drewno to podstawa. Inne kolory również są dopuszczalne, jednak aby zachować skandynawski styl , lepiej postawić na kolorowe dodatki. Styl skandynawski to także duże przestrzenie i minimalizm dodatkach, dlatego trzeba uważać, by nie zastawić mieszkania niepotrzebnymi meblami i bibelotami.

Jaki dywanik łazienkowy i inne akcesoria pasują do stylu skandynawskiego?

Za pomocą dodatków i różnych akcesoriów potrzebnych w życiu codziennym warto uzupełnić kolorystykę wnętrz w stylu skandynawskim. W salonie można umieścić poduszki w kolorze czerwonym lub niebieską narzutę, a także proste obrazy np. z geometrycznymi figurami. Aby dodać przytulności prostej i chłodnej kolorystyce w łazience, warto dodać dywanik łazienkowy w kolorach ziemi, wykonany z naturalnych włókien. W kuchni zaś do białych mebli będą pasowały czarne dodatki np. lampa, zlewozmywak lub fuga pomiędzy kafelkami w kształcie cegiełek. W mieszkaniu w stylu skandynawskim oświetlenie powinno być minimalistyczne, a głównym źródłem światła jest światło słoneczne, które dostaje się do mieszkania przez okna, które są pozbawione firan. Zamiast firan lub zasłon częściej stosowane są rolety w oknach. Kolory, które również zagościły we wnętrzach stylu skandynawskiego to: żółty, szary, granatowy, szmaragdowy i wszystkie odcienie ziemi. Warto pamiętać, że styl skandynawski nie powinien być przeładowany różnorodnymi dodatkami i dekoracjami- tutaj mniej znaczy więcej. Jednak mile widziane są meble, dywanik łazienkowy i inne akcesoria, które zostały wykonane własnoręcznie.