Większość z nas uważa, że najlepszym rezultatem negocjacji jest sytuacja, gdzie każda ze stron wygrywa, lub dochodzi do obopólnego kompromisu.

Negocjacje zawsze posiadają takie same reguły. Negocjujemy codziennie, czy to w sklepie, z rodzicami, przyjaciółmi, całe nasze życie opiera się na negocjacjach.

Negocjacje zwykle polegają na znalezieniu trzeciego rozwiązania, aby zadowolić obydwie strony. Każde negocjacje oparte są na powszechnych, fundamentalnych ludzkich pragnieniach. Ludzie pragną być wysłuchani, zrozumiani i zaakceptowani.

Słuchanie jest najtańszą, ale i najefektywniejszą rzeczą jaką możemy zrobić. Słuchając uważnie pokazujemy empatię, i szczerą chęć zrozumienia tego, czego oczekuje druga strona. Wielu z nas się to niestety nie udaje. Jeżeli nie będziemy słuchali, nie oczekujmy sukcesu.

Ludzie którzy traktują negocjację jako bitwę na argumenty, zazwyczaj odnoszą porażkę. Negocjacje to nie bitwa, a sztuka odkrywania. Jej celem jest odkrycie tego, czego pragnie druga strona.

Pamiętajmy o tym, aby podczas negocjacji uśmiechać się, działa to bardzo dobrze w codziennych negocjacjach. Dobrze jest także powtarzać ostatnie trzy, lub najczęściej użyte słowa przez drugą stronę. Dzięki takiej metodzie będziemy mogli skłonić naszego rozmówcę, aby dokładnie przeanalizował to, co przed chwilą powiedział i ponownie się nad tym zastanowił.

Taktyczna empatia także pozwoli nam lepiej zrozumieć uczucia i sposób myślenia drugiej osoby. Skoncentrujmy się na znalezieniu przeszkód emocjonalnych, które stoją na drodze do porozumienia. Pamiętajmy także o tym, że gdy dana osoba nas polubi, to szansa na porozumienie kilkukrotnie wzrasta.

Negocjacje zacznijmy od powiedzenia “nie”. Jeśli na początku rozmowy przytakniemy, nieświadomie zgodzimy się na jakiś warunek przedstawiony przez oponenta. Od razu w takiej sytuacji stawiamy siebie na gorszej pozycji, i oddalamy od zwycięstwa.

Pamiętajmy, że dopiero wtedy gdy się sprzeciwimy, negocjacje wówczas mają miejsce. Wniosek jest taki, że najlepiej sprzeciwić się już na samym początku rozmowy, rozpoczynając tym negocjacje. Podczas nich pamiętajmy o skupieniu, koncentracji i komforcie obydwu ze stron.